logo

KONTAKTUJTE NÁS
+421 36 6312 141
Menu

Často kladené otázky (FAQs)

O výrobku RENOLAST:

Aký je správny spôsob použitia Renolastu ?
Používa sa najmä ako reflexná izolačná náterová látka na povrchovú úpravu strešnej krytiny na báze     
bitumenov a plechu. Je ho možné nanášať štetcom, kefou, striekaním alebo valčekom.

V akých odtieňoch sa Renolast vyrába ?
Renolast sa vyrába len strieborný – odtieň podľa STN 9110 / RAL 9006, nakoľko okrem izolačného a konzervačného účinku sa požaduje i odrážanie slnečných lúčov.

Aká je živostnosť náteru Renolastom ?
Životnosť náteru je 3-5 rokov, v závisloti od atmosférických podmienok, kvality podkladu, hrúbky náteru a kvality vykonaného náteru.

Aký podklad  použiť pod Renolast? Ako ošetriť tento povrch ?  
Nanáša sa na suchý a očistený podklad; na bitumenové podklady možno naniesť Renolast priamo, prípadne staršie je vhodné ošetriť najskôr penetračným náterom (napr. PENETRAN); plechové podklady môžu byť ošetrené základným alebo vrchným náterom pre zabezpečenie čo najvyššej prídržosti náteru.

Ako sa zlepší náter, keď je použitý ako podklad Penetran?
Ak sa nanáša Renolast na staršiu strešnú krytinu, Penetran vyplní praskliny a iné porušenia, t.z. že ich  zaleje a tým sa vytvorí celistvý kompaktný podklad pod náter. Ak sa Renolast aplikuje na takto upravený povrch, jeho spotreba je menšia a životnosť náteru dlhšia.

Odráža Renolast slnečné lúče?
Áno, Renolast odráža slnečné lúče a tým znižuje povrchovú teplotu natretých plôch, podstrešných aj  
vnútorných priestorov.

 

O alkydových náterových hmotách (SYNTA, SYNTADUR, SYNRAD, SYNTA 2v1, SYNPUR):

Prečo nie je možné SYNTU,  resp. SYNTADUR riediť iným riedidlom, ako je odporučené ?
Synta a Syntadur sú náterové hmoty na báze alkydov, použitie iného, ako predpisaného riedidla môže spôsobiť zrazenie NH, prípadne vytvorenie gélu.  

Ako je potrebné riediť náterovú hmotu SYNTA, aby bola dosiahnutá vyhovujúca kryvosť?
Riedenie odporúčame podľa potreby riedidlom S 6001 pre striekanie, S 6006 pre natieranie štetcom. Na striekanie je potrebné náterovú hmotu viac nariediť, avšak množstvo rozpúšťadla by nemalo presiahnut 5% hmotnosti farby pre zabezpečenie dostatočnej kryvosti náteru a udržanie farebného odtieňa.

Prečo SYNTA, odtieň 1000 - biela po čase žltne?
SYNTA je výrobok na báze alkydu, ktorý časom a dlhším pôsobením atmosférických podmienok a teploty degraduje, tak ako všetky bežné polymérne látky (plasty) a prejavuje sa to zmenou farby – môže prechádzať do maslovej až vanilkovej farby. K tomuto nežiadúcemu efektu dochádtňza najmä pôsobením slnečného žiarenia na náter.

Je možné použiť SYNTADUR ako základný náter aj pod iné vrchné nátery?
Áno, SYNTADUR je možné použiť ako základný náter pod všetky syntetické aj vodouriediteľné vrchné nátery.

Je SYNTADUR antikorózna náterová hmota ?
Nie, SYNTADUR neobsahuje antikorózne prísady. Základná antikorózna náterová hmota v našom výrobnom programe je SYZAN alebo v systéme polyuretánových náterových hmôt SYNPUR Z.

Prečo sa pri aplikácii vo vysokých teplotách vytvorí na farbe kôra?
Pri vysokých teplotách sa z náterovej hmoty rýchlo vyparí rozpúšťadlo a dôjde k rývhlemu vonkajšiemu zasušeniu, vytvorí sa škrupina a vytvrdzovanie náteru trvá dlhšie. Preto je dôležité aplikovať nátrerovú hmotu pri teplote +5°C až +25°C, a tiež aplikovať radšej viac tenkých náterov, ako jeden hrubý náter.

Pri otvorení náterovej hmoty bola na povrchu vytvorená kôra. Znamená zhoršenú kvalitu?
V prípade vzniku kôry (kože) na výrobku, táto nemá vplyv na kvalitu náterovej hmoty, v množstve do 3%. Je potrebné kôru odstrániť a výrobok dôkladne premiešať. V mnohých prípadoch je možné kôru (kožu) rozmiešať, pokiaľ má charakter gélu.

Je možné použiť na podlahy náter základnou farbou SYNTADUR a vrchnou farbou SYNTA?
Áno je možné tento náterový systém použiť na ochranu podlahy, ale len ak nie je extrémne zaťažovaná. Tento náterový systém nie je „pochodzí“, náterové hmoty nie sú určené pre priemyselné aplikáce. Na nátery namáhaných plôch ako podlahy je vhodné použiť nátery na báze polyuretánov a epoxydov.

Sú polyuretánové náterové hmoty SYNPUR Z a SYNPUR E vhodné na nátery bazénov?
Áno SYNPUR Z (základná polyuretánová farba) a SYNPUR E (vrchná polyuretánová farba)  sú vhodné na nátery bazénov.

 

O ostatných náterových hmotách (ĽANOVÝ OLEJ, RPZ, NOVOPLAST, OHRDZOVAČ, FERMEŽ, DREVONOL):

ĽANOVÝ OLEJ

Je možné použiť Ľanový olej na náter čerstvého dreva?
Ľanový olej je určený na ošetrenie suchého dreva, aby sa mohla uplatniť jeho funkcia – impregnácia dreva. Ľanový olej extrahovaný z ľanového semena je jedným z najužitočnejších prírodných olejov. Používa sa ako konzervačné činidlo pre drevo, betón a prísadu do farieb, lakov a lazúr. Ľanový olej ochraňuje drevené povrchy. Zachováva a zabraňuje poškodzovaniu drevín a / alebo betónových plôch v produktoch, na ktorých sa spoliehame vo všetkých miestach, kde žijeme, pracujeme, nakupujeme a bavíme sa.

Prečo sa nemôže použiť Ľanový olej  na náter vnútorných stien sudov na víno?
Aplikácia Ľanového oleja na náter vnútornej strany sudov by negatívne ovplyvnila kvalitu a chuť produktu – vína.

NOVOPLAST

Je možné náterovú hmotu NOVOPLAST použiť aj na nátery interiérov ?
Výrobok NOVOPLAST  je univerzálna vodouriediteľná náterová hmota, ktorú je možné použiť bez akýchkoľvek problémov aj na náter interiéru.

Je nutné pod náter NOVOPLASTOM použiť aj penetráciu?
Podklad pred aplikáciou musí byť pevný, bezprašný, suchý, zbavený vosku a mastnoty. V prípade potreby odporúčame napustiť /penetrovať/ podklad penetračným prípravkom „Hĺbková penetrácia FF“, prípadne zriedeným Novoplastom /riedenie vodou v pomere 1:1/. Penetrovanie je vhodné najmä v prípade aplikácie na preschnuté a  nové omietky.

OHRDZOVAČ

Je možné po použití Odhrdzovača aplikovať farbu?
Áno, na ošetrený povrch Odhrdzovačom sa môže priamo nanášať potrebná náterová hmota po cca 6 hodinách v závislosti od teploty okolia. Aplikácia náterovou hmotou je možná len po dôkladnom vyschnutí povrchu, ktorý bol ošetrený Odhrdzovačom. Čiastočne pasivuje kovové povrchy, čím zvyšuje prídržosť prípadného náteru tohoto povrchu. Po jeho použití predmety nie je potrebné oplachovať. Doporučujeme na v šetky zásahy proti korózii a údržbe na akomkoľvek materiáli, ktorý je hrdzavý.  

FERMEŽ

Prečo handry zašpinené Fermežou ľanovou tlejú?
Materiály (bavlna, papier, látky, juta, drevo, hobliny ... ) nasiaknuté olejom, môžu byť za určitých podmienok, hlavne pri dostatočnom prístupe vzduchu a slnečného svetla, samozápalné, t.z. že dochádza k zapáleniu látky následkom vysokej teploty vytvorenej oxidáciou v samej látke. Preto handry, nasiaknuté Fermežou ľanovou sa majú sušiť rozložené na volnom priestranstve alebo je nutné ich odložiť do nehorľavých nádob.

DREVONOL

Pôsobí náter DREVONOLOM proti drevokazným hubám?
DREVONOL obsahuje fungicídny prípravok, ktorý chráni samotný náter pred tvorbou pliesní.

 Informácie
Telefón:
036 / 63 121 41
Naša predajňa
NOVOCHEMA, družstvo
Sídlo a diskontná predajňa:
Nixbrod 28, 934 01 Levice
Otváracie hodiny:
Po - Pi: 7:00 - 17:00
So: 8:00 - 12:00


© Všetky práva vyhradené - www.novochema.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.novochema.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT
Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies